Sídlisko Ťahanovce

Na internet sa cez wifi už pripojíte aj v parku

Ak potrebujete ušetriť mobilné dáta a máte chuť surfovať na internete v parku na lavičke, alebo v pasáži, využiť môžete bezplatné wifi pripojenie, ktoré mestská časť realizovala v rámci projektu WIFI pre teba.
Ide o projekt , vďaka  ktorému bude dostupné internetové pripojenie  v pasáži  na Budapeštianskej 2 – 32 a blízkom okolí, v kultúrnom stredisku, v parku s fontánou a celom  športovom areáli na Bruselskej ulici (skatepark vrátane futbalového ihriska a detských ihrísk ktoré tvoria tento areál).

Prihlásenie do siete je jednoduché. Postupovať môžete podľa nasledujúceho návodu:

   
 

Mikuláš na koči navštívi sídlisko Ťahanovce

Milé deti, ak veríte, že Mikuláš existuje, ale nikdy predtým ste ho nevideli, možno budete mať príležitosť práve tento rok. Oznámil nám, že zavíta na svojom koči aj na sídlisko Ťahanovce.  Dávajte pozor, či náhodou  v pondelok 6. decembra poobede nepôjde  aj vašou ulicou  a  či možno práve vás nepoteší sladkým balíčkom.
 

Čestný odznak ministra vnútra pre samosprávu

Úlohu samosprávy pri uplatňovaní opatrení v boji proti COVID-19 v roku 2020 ocenil minister vnútra udelením Čestného odznaku ministra vnútra Slovenskej republiky. Ocenenie je personalizované a v našej mestskej časti ho dnes prevzalo z rúk starostu mestskej časti šesť pracovníkov samosprávy, poďakovanie však patrí všetkým zamestnancom úradu a každému z množstva dobrovoľníkov, ktorí sa pripojili a stále pripájajú k aktívnej pomoci a spolupráci pri realizácii proticovidových opatrení.

Dnes máme účinnú zbraň v boji proti COVID-19, a tou je očkovanie.Prosíme Vás, zvážte túto možnosť ochrany svojho vlastného zdravia i zdravia svojich blízkych a dajte sa čo najskôr zaočkovať.

Núdzový stav a zákaz vychádzania od 25. novembra 2021

Vláda SR vyhlasuje dňom 25. novembra 2021 na obdobie 90 dní na celom území Slovenskej republiky núdzový stav.
Vláda SR zároveň obmedzuje slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania od 25. novembra 2021 v čase od 05.00 hod. do 01.00 hod. nasledujúceho dňa, do odvolania, najneskôr však do 9. decembra 2021.S účinnosťou od 25.novembra 2021 v rámci vyhláseného núdzového stavu sa zakazuje zhromažďovať sa v počte nad 6 osôb, okrem osôb žijúcich v jednej domácnosti.

Obmedzenie zákazu vychádzania sa nevzťahuje na nasledovné prípady:

Prezentácia s prehľadom opatrení

Pred miestnym úradom už svieti vianočná výzdoba

Od pondelka 22. novembra 2021  spríjemňuje predvianočný čas na sídlisku Ťahanovce  vianočné osvetlenie stromčeka a vianočná výzdoba. Mestská časť plánuje na 17. decembra  aj vianočný program s remeselnými trhmi, avšak jeho organizácia je podmienená uspokojujúcim stavom v epidémii COVID-19.  O konečnom rozhodnutí bude verejnosť informovaná.

VYŠE 95 PERCENT KOŠIČANOV POZITÍVNYCH NA COVID-19 NIE JE OČKOVANÝCH

Informácie o vývoji epidemiologickej situácie v súvislosti s výskytom ochorenia Covid-19 boli hlavným bodom rokovania Krízového štábu mesta Košice 23. novembra.  Počas uplynulého týždňa pribudlo na území košického regiónu každý deň priemerne 678 pozitívne testovaných. Mládež do 18 rokov z toho tvorí až 21 percent prípadov.
Riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) zdôraznila, že máme o 40 percent horšie čísla ako na vrchole druhej vlny. Na vrchole druhej pandemickej vlny v januári tohto roka bolo všetkých pozitívne testovaných Košičanov až o 40 percent menej. V súčasnosti zaznamenávajú košickí hygienici najčastejšie šírenie nového koronavírusu  v rodinách, pracovných kolektívoch a školách.
Informovala aj o aktuálnych číslach zaočkovanosti v našom meste. Košice majú percentuálne najviac nezaočkovaných spomedzi všetkých krajských miest. Celková zaočkovanosť v Košiciach dosahovala ku koncu minulého týždňa 47,1 percenta osôb a v okrese Košice-okolie to bolo 38,1 percenta. Podobne neuspokojivo je na tom metropola východu aj v zaočkovanosti osôb nad 50 rokov, ktorých je v Košiciach zaočkovaných 63,9 percenta osôb a v okolí len 61,2 percenta osôb. Ak by sme chceli dosiahnuť žolíka, potrebovali by sme zaočkovať ešte 996 osôb nad 50 rokov v meste a 1490 v okolí.
Na Krízovom štábe mesta sa diskutovalo aj ohľadom organizácie Vianočných trhov. Definitíva bude jasná až po tom, keď vláda v priebehu tohto týždňa prijme avizované opatrenia zamerané na zníženie šírenia nového koronavírusu.

Viac informácií nájdete v tlačovej správe mesta: https://www.kosice.sk/.../vyse-95-percent-kosicanov...

Pamätník v mestskej časti navštívil poľský konzul

Mestskú časť v piatok 22. októbra navštívila delegácia vedená konzulom Poľskej republiky. V sprievode zástupcu starostu Miroslava Janitora si pietnym aktom položenia vencov  uctila  pamiatku poľských dobrovoľníkov, ktorí padli 11. decembra 1848  v boji pod Furčou. Zástupca starostu hostí informoval o histórii renesančného stĺpa, jeho rekonštrukcii a možnostiach starostlivosti o túto pamiatku, ktoré mestská časť v súčasnosti má. Z poľskej strany zaznel prísľub k budúcej bližšej spolupráci.  K príjemnej jesennej atmosfére okrem stopercentnej asistencie mestskej polície i štátnej polície, za čo im patrí vďaka, prispelo aj krásne slnečné počasie.

MESTSKÁ ČASŤ POZÝVA VEREJNOSŤ NA STRETNUTIE K TÉME „EUROPARK“

Vážení obyvatelia,

         chceli by ste na Sídlisku Ťahanovce nový, moderný a príjemný park so všestranným využitím? Záleží Vám na tom, ako Vaše okolie vyzerá, prípadne bývate priamo alebo v blízkosti Helsinskej, Aténskej, Berlínskej alebo Bukureštskej ulice, či Európskej triedy?      
Ak áno, pozývame Vás na stretnutie mestskej časti  s verejnosťou k téme revitalizácie územia budúceho „Europarku“, kde sa v súčasnosti nachádza venčovisko, elokované pracovisko ZUŠ Irkutská a okolité zelené plochy.

         Stretnutie  sa uskutoční v stredu, 27.10.2021 o 16:00 na zelenej ploche pred venčoviskom na Helsinskej ulici - Európskej triede. Súčasťou stretnutia bude zhodnotenie aktuálneho stavu,  predstavenie pôvodného revitalizačného projektu na vybudovanie „Europarku“ a možnosti modernizácie tohto projektového riešenia so zapracovaním pripomienok odbornej aj laickej verejnosti.

Tešíme sa na Vašu účasť.

Čitatelia sa môžu tešiť z knihobúdky

Najnovším prírastkom, ktorý prispieva k spríjemneniu a zatraktívneniu života  na sídlisku Ťahanovce je ekologická knihobúdka, postavená z dreva, ozdobená ľudovými ornamentami a pokrytá zelenou strieškou. Právom sa  o nej dá povedať, že je nielen krásna, ale aj ekologická. Milovníci dobrej knihy si v nej určite nájdu niečo zaujímavé na čítanie pri posedení v parku pri fontáne. A kto má doma knihy nazvyš, pokojne jej obsah môže doplniť. 

Príďte darovať krv

Darovať krv môžete prísť v piatok 15.10.2021 od 7.00 do 14.00 hod na Národnú transfúznu službu, Tr. SNP 1 Košice v rámci Ťahanovskej kvapky, alebo hociktorý pracovný deň v týchto časoch:

Krv môžete darovať v pracovných
dňoch, v nasledujúcich časoch:

Sadíme strom života

Dobrovoľnícke podujatie  sa uskutoční v sobotu 9. októbra 2021. Dobrovoľníci v spolupráci s mestskou časťou budú sadiť lipovú alej pri nadchode na Americkej triedy, sakury v Europarku na Aténskej ulici. Súčasťou tejto dobrovoľníckej akcie bude aj podujatie Deň pre sídlisko, spojené s upratovacími a očisťovacími prácami vo vybraných lokalitách. Pomocnú ruku dobrovoľníkom podáva aj Správa mestskej zelene a spoločnosť Ryba Košice. Ak máte záujem zapojiť sa do podujatia, príďte v sobotu ráno o 9. hodine na skatepark, kde bude zraz účastníkov a pridajte sa k nim. Tešíme sa na Vašu účasť.

Starosta dohodol vrátenie niektorých spojov MHD

Po úspešnom rokovaní starostu mestskej časti Miloša Ihnáta s vedením DPMK vo veci zrušenia niektorých spojov liniek MHD, bude od dnešného dňa vrátených späť 6 spojov linky číslo 10 v rannej špičke a 6 spojov v popoludňajšej špičke.

Spoje na linkách 27 a 36, o ktoré sa starosta mestskej časti tiež zaujíma, sú stále v riešení.

Od budúceho týždňa by mali byť v špičke presmerované autobusy MHD v smere na Prešovskú tak, že budú prechádzať cez obec: Ťahanovská - Magnezitárska - Medirex - Tesco - Prešovská.

-raj-
fot: DPMK Košice

Situáciu v MHD na Ťahanovce sľúbil dopravný podnik riešiť

Starosta mestskej časti včera listom požiadal generálneho riaditeľa DPMK, aby urýchlene riešil kritickú situáciu MHD z mestskej časti Košice-Sídlisko Ťahanovce, nakoľko bolo dopravným podnikom avízované, že bude zrušených 37 spojov. V odpovedi na túto požiadavku uviedol riaditeľ dopravy DPMK pán Roman Danko, že dopravný podnik pre sídlisko Ťahanovce už hľadá riešenia. Jedným z nich by mohlo byť presmerovanie MHD cez Magnezitársku ulicu, tu je však treba zrátať okrem časovej straty aj zvýšené náklady súvisiace so zvýšením najazdených kilometrov.
Riešením by bolo aj vytvorenie tzv. BUS pruhu. "Určite by BUS pruh na Prešovskej veľmi pomohol, je to v jednaní, narážame však na odmietanie tohto riešenia zo strany štátnych orgánov. V tejto veci bol v roku 2019 aj vypracovaný projekt Ing. Titlom (myslím, že sa podarilo nakresliť naozaj dobré riešenie pre verejnú dopravu), ale nebol príslušnými orgánmi schválený," uviedol v liste Roman Danko.
Pri elimináciu dopravného kolapsu v špičke by pomohlo aj nové prepojenie Americkej triedy s Magnezitárskou ulicou, ktoré by obišlo prejazd vozidiel cez obec Ťahanovce. Tá sa zvýšenej doprave cez obytnú zónu bráni.
-raj-

Začala prvá etapa renovácie pasáže pri zdravotnom stredisku

Pasáž pred zdravotným strediskom na Budapeštianskej ulici bola v posledných rokoch v žalostnom stave, ktorý  ohrozoval chodcov. Jej súčasná renovácia je výsledkom ročného vyjednávania súčasného vedenia mestskej časti s BPMK a mestom Košice. Starosta mestskej časti pri tejto príležitosti vyjadril mestu i bytovému podniku poďakovanie za poskytnuté finančné prostriedky i súčinnosť.

Uskutočnilo sa ďalšie rokovanie so spoločnosťou ODEKO

V utorok 7. septembra sa opäť stretli za rokovacím stolom starosta mestskej časti, poslanci a zástupcovia spoločnosti ODEKO. Obe strany sa neustále snažia hľadať riešenia, ktoré by mestskej časti pomohli  v uspokojení nárokov spoločnosti ODEKO za 4 stavby na Berlínskej ulici, na ktorých sú parkovacie miesta. Za rokovacím stolom opäť chýbali zástupcovia mesta Košice. Starosta mestskej časti Miloš Ihnát zdôraznil, že na vyriešenie problému je úzka spolupráca s mestom Košice nevyhnutná.

Via Litera, od písmena k písaniu

                  KNIŽNICA PRE MLÁDEŽ MESTA KOŠICE

                              Kukučínova 2,  043 59 Košice

___________________________________________________________________________   
 

Knižnica pre mládež mesta Košice a Rotary Klub Košice vyhlasujú literárnu súťaž o cenu Petra Raševa. Súťaž je určená študentom stredných škôl a druhého stupňa osemročných gymnázií a ponesie názov Via Litera.

Knižnica s dlhoročnými skúsenosťami v organizovaní literárnych súťaží pre mladších žiakov vstupuje do nového projektu.

Knižnica má so súťažami dlhoročné skúsenosti. „Konkrétne od roku 1995 každoročne vyhlasujeme súťaž Literárne Košice a za tie roky tých skúseností určite nie je málo,“ hovorí riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice Kamila Prextová. „Preto, iniciatívu zástupcov Rotary Klubu Košice, aby sme spoločne vyhlásili súťaž aj pre tých starších, pre študentov stredných škôl, sme prijali ako novú výzvu, ktoré my v knižnici nikdy neodmietame.“

Prečo Rotary klub Košice prišiel s iniciatívou vyhlásiť súťaž a prečo si za spoluorganizátora vybral práve Knižnicu pre mládež mesta Košice? Tieto otázky sme položili bývalej prezidentke Rotary klubu, Denise Sklenárovej. „Peter Rašev bol pre nás vždy dôležitou osobnosťou. Veľmi nám chýba a tak sme v posledných rokoch hľadali spôsob, ako si ho pripomenúť. Sme mesto kultúry, umenie je tu s nami dosť prítomné, preto myšlienka vymyslieť aktivitu ako spomienku na Peťa rezonovala pomerne často. Keď sme na našom klubovom stretnutí privítali Knižnicu pre mládež mesta Košice s prednáškou o jej činnosti v meste a počúvali o jej neuveriteľných aktivitách, okamžite nám napadlo ako si môžeme uctiť Peťa. Teraz, po mesiacoch príprav je na svete naša spoločná Via Litera.“

Via Litera bude prezentáciou názorov mladých na aktuálne dianie

Po spoločnej dohode organizátorov je na svete prvý ročník súťaže s názvom Via Litera a Kamila Prextová konkretizuje zámer: „Ide o súťaž, tak v poézii ako próze, ktorá má študentom poskytnúť možnosť poodhaliť svoje vnútro a prípadne odovzdať ďalej názory na aktuálne dianie na konkrétne témy. V niektorých prípadoch, okrem získania zaujímavých cien, sa nám možno podarí i naštartovať spisovateľskú kariéru.“ Aby súťaž získala svoju vážnosť, rozhodli sa ju vyhlasovatelia venovať považovanej košickej osobnosti, hercovi a režisérovi Petrovi Raševovi, známemu tiež z novembrového diania 1989 a fungovania hnutia Verejnosť proti násiliu.“ Prečo práve cena Petra Raševa? „Peter Rašev bol našim zakladajúcim členom, ktorý bol vždy nápomocný a aktívny od začiatku fungovania klubu,“ hovorí Denisa Sklenárová. „Okrem toho, že bol známa osobnosť, bol veľmi ľudský. Keď konferoval naše akcie, okrem svojho humoru, profesionality a noblesy tam vždy vsunul humanistický podtón, myšlienku za spravodlivosť a ľudskosť. Veríme, že touto súťažou si Petra Raševa budeme už takto každoročne pripomínať a to hneď v niekoľkých roliach. Ako výborného herca s nezabudnuteľným hlasom, ako zástupcu novembrovej revolúcie a samozrejme ako Rotariána.

Čo je potrebné o novej súťaži ešte vedieť

Téma prvého ročníka súťaže znie KULTeen, kultúra a umenie v živote mladého človeka.  Od súťažiacich sa očakáva v prácach odprezentovať vnímanie mladých na možnosti kultúry v Košiciach, čo ich láka a zaujíma, prípadne, čo v meste absentuje. Porota práce vyhodnotí  a udelí tri miesta v poézii a rovnako tri v próze. Autori víťazných prác získajú cenu Petra Raševa a k tomu motivačnú odmenu vo výške až do 150,- Eur. „Tá bude určená na nákup kníh, preto bude vo forme poukážok slovenského kníhkupectva. Okrem toho pripravujeme aj ďalšie nemenej zaujímavé prekvapenia, konkrétne v spolupráci so Štátnym divadlom Košice. Viac zatiaľ ale neprezradím, aby som zbytočne nepredbiehala“, hovorí trošku tajomne Denisa Sklenárová, aby študentov tak trošku motivovala k ešte väčšej účasti.“

Kto vyberie víťazov
Hodnotenia sa zhostí trojica porotcov. Jednou z nich je Jozefa Poláková, bývalá riaditeľka odboru pre Vonkajšie vzťahy VSŽ, spoluzakladateľka Rotary Klubu Košice, prvá prezidentka v Dištrikte 2240, prvá asistentka Dištriktného Guvernéra (DG), prvá guvernérka v D2240, dokonca v Strednej Európe a druhou, absolventom košickej „Šrobátrky“ dobre známa pedagogička a bývalá riaditeľka Gymnázia Šrobárova, kurátorka Galérie Ľudovíta Felda, šíriteľka povedomia o holokauste Jana Tesserová. Trojicu uzatvára Ľuba Blaškovičová, filmová a divadelná herečka, dramaturgička, režisérka, členka činohry Štátneho divadla Košice, manželka Petra Raševa.

Súťaž potrvá od 6. septembra do 31. októbra 2021 a výsledky budú slávnostne vyhlásené v závere roku. Všetky potrebné informácie a záväzné propozície sú dostupné na webových stránkach vyhlasovateľov súťaže www.kosicekmk.skwww.rotarykosice.sk.  

Viera Ristvejová, 6.9.2021

Pracujeme na skvalitňovaní športovísk

V pondelok 30. augusta sa uskutočnilo stretnutie zástupcov mestskej časti, mesta Košice i ZŠ Bruselská 18 o ďalšom využívaní športovísk v športovom areáli na Bruselskej ulici. Cieľom je priniesť do mestskej časti a zatraktívniť pre verejnosť športy ako florbal a hokejbal.  O konkrétnych zmenách a vylepšeniach bude mestská časť aktuálne informovať.

Vatrička sa rozhorí v sobotu 28. augusta

Tretí ročník podujatia s názvom Vatrička pripravuje mestská časť za výdatnej pomoci sponzorov na 28.. augusta 2021. Uskutoční sa v priestoroch lesoparku nad Hanojskou ulicou. Začína sa o 15.00 zábavným programom pre deti, o 17.00 pokračuje program pre dospelých s DJ Robom - M a skipinou ROBI-M a kultúrnym programom. Večer o 19. hod. bude slávnostne zapálená vatra. 

Letná korčuľovačka v Aréne sršňov

Po takmer dvojročnej prestávke spôsobenej pandemicku situáciou Vás opäť, milí Ťahanovčania, pozývame do Arény sršňov na na ďalšiu hodinovú korčuľovačku zdarma.
V sobotu 14.8.2021 od 13.30 do 14.30. Tretina ľadu bude vyhradená pre tých, ktorí si chcú zahrať hokej.
Príďte sa schladiť v horúcich letných dňoch na ľadovú plochu!

Jazda zručnosti štartuje v nedeľu 8.8.2021

V nedeľu 8. augusta 2021 pri OC METRO odštartuje tretí ročník Jazdy zručnosti na sídlisku Ťahanovce.
V prípade záujmu sa neváhajte prihlásiť prostredníctvom webovej stránky www.pdautosport.com , kde získate všetky potrebné informácie.